ANASAYFA

FİYATLAR

İLETİŞİM

ADAK KURBANI NE DEMEKTİR?

AKİKA KURBANI NEDİR?

ŞÜKÜR KURBANI NEDİR?

ADAK KESMENİN HÜKMÜ NEDİR?

299 TL DEN BAŞLAYAN FİYATLARLA

FINDIKLI ADAK KURBAN SATIŞ VE KESİM TESİSİ

Öncelikle ALLAH niyetinizi kabul etsin.

İstanbul adakçılık olarak yarım asrı geçkin tecrübemiz ile fındıklı mahallesinde adak kurban satış ve kesim hizmeti vermekteyiz.

Adak kurban ibadetinizi en güvenilir şekilde gerçekleştirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Küçükbaş hayvan fiyatlarımız 299 TL den başlayan fiyatlarla siz değerli müşterilerimize sunulmaktadır.

Ergonomi ve Hijyen bakımından kesinlikle taviz vermeden müşterilerimize hizmet sunduğumuz kesimhanemizde kesim ücreti alınmamaktadır. Uzman kasaplarımız eşliğinde kesim ve paketleme süresi sadece 4 dakikadır. İslami şartlara uygun olarak ve dualar eşliğinde kesim işleri yapılmaktadır.

Dilerseniz görüntülü arama ile adak kurbanınız size buradaymış gibi gösterilip seçilir, vekaletname alınarak gözünüzün önünde kesilir ve adresinize ekstra bir ücret talep edilmeden teslim edilir.

İstanbul’un her semtine ücretsiz servisimiz mevcuttur.Düğün, dernek açılışı, asker uğurlama, tören, temel atma gibi birçok etkinliklerde mobil servis aracımız ve kasabımız ile adresinize geliyor ekstra bir ücret talep etmeden hizmet veriyoruz.

ADAK KURBANI NE DEMEKTİR?

Adak, kişinin, her hangi bir hususta Allah’ın yardımını temin etmek veya bir neden olmaksızın sırf Allah rızasına nail olmak gayesiyle, dinen, yapılması güzel olan bir ibadeti/iyiliği yapmaya söz vermesidir. Adağın anlam ve kapsam alanı belli bir ibadet veya iyilikle sınırlı değildir. İbadet ve iyilikler, meşru/salih ameller adak konusu olabilir. Nafile namaz kılmak, yine nafile oruç tutmak, sadaka vermek, kurban kesmek gibi ibadetlerin yanı sıra başka salih ameller de adağa konu olabilir. Dolayısıyla bir ibadet çeşidi olan kurban, adak çeşitlerinden sadece biridir.

Akika Kurbanı Nedir?

Yeni doğmuş olan çocuk adına şükür amacıyla kesilen kurbana Akika kurbanı denmektedir. Genelde Akika kurbanı olarak seçilmiş hayvan üzerinde diğer kurbanlardaki şartlar aranır. Bu kurbanı kesmek müstehaptır.

Akika Kurbanı Şartları

Akika kurbanı için gerekli olan şartlar diğer normal kurbanlardaki gibi benzerdir.

– Koyun, keçi, sığır, deve ya da mandadan biri tercih edilebilir. Bunların dışında herhangi bir hayvan Akika kurbanı için kesilemez,

– Yaş olarak ise devenin 5, sığır ile Mandanın 2 ve keçi ile koyunun ise 1 yaşını doldurmuş olması önemlidir.

Şükür kurbanı ne demektir?

Herhangi bir vesileyle Allah’a şükretmek için kesilen kurbana şükür kurbanı denir. Bir kimse arzu ettiği bir amaca ulaşması veya bir nimete nail olması sebebiyle şükür kurbanı kesebilir. Ancak böyle bir nimeti elde eden kişinin, adakta bulunmadığı sürece, kurban kesmesi zorunlu değildir. Ayrıca Hanefî mezhebine göre temettu veya kıran haccı yapan kişilerin, aynı mevsimde hac ve umreyi beraberce yaptıkları için Harem bölgesinde kestikleri kurban da bir tür şükür kurbanıdır.

Adak kurbanı kesmenin hükmü nedir? Etinden kimler yiyemez?

Kurban adayan kişinin kurban kesmesi vaciptir. Eğer kişi bu adağı, bir şartın gerçekleşmesine bağlamışsa bu şart gerçekleşince kesmesi gerekir. Adak kurbanının etinden adak sahibi, eşi, usûl ve fürûu (neslinden geldiği ana, baba, dede ve nineleri ile kendi neslinden gelen çocukları ve torunları) yiyemeyeceği gibi, bunların dışında kalıp zengin olanlar da yiyemez.

Adak kurbanında bulunması gereken nitelikler nelerdir?

Kurbanlık hayvanda aranan nitelikler, adak kurbanında da aranır. Kurbanlık hayvanda aranan şartlar ise şunlardır:
a) Belirli yaşları tamamlamaları gerekir. Buna göre 5 yaşını dolduran deve, 2 yaşını dolduran sığır ve manda, 1 yaşını dolduran koyun ve keçi kurban edilebilir. Bu yaşa gelmiş kurbanlık hayvanın dişini değiştirip değiştirmediğine (kapak atmak) bakılmaz. Bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması hâlinde kurban edilebilir
b) Ayıplardan uzak, sağlıklı, azaları tam ve besili olması gerekir. Bu nedenle, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzları kökünden kırık, kuyruğu ve kulaklarının yarıdan fazlası kesik, memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Ancak, hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, yemini bulmasına engel olmayacak derecede şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, kurban edilmesine engel teşkil etmez.

 

Create your account

Call Now ButtonHemen Ara!
WhatsApp