Maltepe Adak Kurban

Maltepe adak kurban

Maltepe Adak

Maltepe adak kurban , Maltepe ilçemiz de dahil olmak üzere İstanbul Anadolu yakasının tüm semt ve ilçelerine kurbanlık, maltepe adak kurbanıakika kurbanışükür kurbanı ibadetlerinizde steril kesim ve hızlı dağıtım hizmeti vermekteyiz. Maltepe adak kurbanı, Maltepe akika kurbanıMaltepe şükür kurbanı hizmetlerimizle ibadetlerinizi gönül rahatlığı ile yerine getirebilir. T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık tarafından onaylı Kesimhanemizde gönül rahatlığı ile kestirebilirsiniz. Kesim hanemiz periyodik olarak denetlemelere tabi tutulmaktadır.

Maltepe Adak Fiyatları

Maltepe ilçemizde adaklık ve kurbanlık ibadetleriniz için küçükbaş hayvanlarımızın fiyatı 399 TL den başlamaktadır. WhatsApp veya telefon yoluyla detaylı bilgi alabilirsiniz. Düğün, dernek, açılış, terfi etme, asker uğurlama gibi bir çok etkinlikte müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Etkinlik yerinde profesyonel kasaplarımız tarafından kesim, paketleme hijyenik bir şekilde hizmet alabilirsiniz.

Maltepe Adak Kurban Kesim ve Satış Yeri

İstanbul Adakçılık 1980’de kurulmuş olup günümüze kadar sayısız müşteriye hizmet vermiştir. Kendi meralarımızda son derece özenerek beslediğimiz küçükbaş adakları veteriner hekim tarafından kontrol altında olmaktadır.Ergonomi ve Hijyen bakımından kesinlikle taviz vermeden müşterilerimize hizmet sunduğumuz kesimhanemizde Profesyonel Kasaplarımız tarafından İslami usullere uygun olarak kesim, paylara ayırma ve paketleme işlemimiz gerçekleşmektedir.

Adak Nedir?

Adak, genellikle herhangi bir konuda Allah’ın yardımını temin gayesiyle tercih edilen dini bir davranış olarak bu veya şu şekilde hemen hemen bütün inançlarda görülmektedir. Hristiyanlık’ta ve Yahudilik’te adak, normal dini vazifeler dışında, bir kimsenin ya samimi dindarlığın bir göstergesi olarak veya Allah’ın yardımını istemek amacıyla belli bir şeyi terketme veya yapma konusunda Allah’a söz vermesi şeklinde görülmektedir.

İslamiyet’in ortaya çıkağı dönemlerde adak Araplar’da gündelik hayatta sık sık görülmekteydi. Genellikle, sürüdeki hayvan sayısının 100’e ulaşması bir erkek çocuk sahibi olma ve savaş galibiyeti gibi hazinelere ulaşma veya bir hastalıktan yahut kötü bir vaziyetten kurtulmak umuduyla kurban adanırdı. Bir adağın dini olarak geçerli olabilmesi için bazı kuralların yerine getirilmesi gerekir. Adak ancak onu ifade eden bir sözle yerine getirilir. İşaret, yazı veya mücerret niyetle olmaz. Adağın yerine getirilip getirilmemesi hükmü dini mezheplere göre değişiklilik gösterir.

Adanan her ne ise ismen belirtilmiş ise adak ister muallak ister mutlak olsun, yerine getirilmesi vaciptir. Herhangi bir niyet söz konusu değil ise yemin kefareti ödenmesi gerekmektedir. Adak vazifesinin nerede ve ne şekilde kalıcı olacağı konusu adağın muallak ve mutlak olmasına, gelecek bir vakite bağlanıp bağlanmamasına bir yer ile mukayyet veya adanan şeyin mali veya bedeni bir ibadet olup olmamasına göre değişmektedir. Herhangi biri adağını yerine getirmeden ölürse, mecbur olmamakla beraber aileden birileri onun adına adak borcunu yerine getirebilir, ödeyebilirler.

Adak yalnız Allah rızası için yapılır. Başka herhangi bir kimse adına adakta bulunmak haramdır. Adanan namaz, oruç, hac, vb. bir ibadet olduğu şekilde bir ibadet gibi temsil edilirken adak kurbanı, nafile veya udhiyye olarak kesilen diğer kurbanlardan farklı şartlara tâbidir. Adak adayanın eşi, kendisi, çocukları ve torunları, baba ve annesi, nine ve dedeleri adanan kurbanının etinden yiyemezler; yedikleri durumda karaşılığı olan maddiyatı fakir insanlara sadaka olarak vermeleri gerekir.

Maltepe İlçesi Adak

Maltepe İlçesinin geçmişini ancak 6. asrın başlarından bu yana kontrol etmek mümkündür. Yararlı topraklara sahipken, hepsine yakın bir bölümünün yerleşim ve sanayi alanıyla dizili olan Maltepe ilçesi yer altı memba sularıyla tanınmaktadır.

Maltepe Dragos tepesinin Kartal İlçesine bakan kısımlarında deniz kıyısında köy iken yer sarsıntısı sonucunda yıkılmış ve şimdiki yerinde inşa edilmiştir. Maltepe`nin eski adı BRYAS`dır. Bizanslıların imparatoru Theophile`nin  816 yıllarında Abbasi Halifeleri’nin Bağdatta’ki sarayını simge alarak arabesk tarzında bir saray inşa ettiği o dönemde yapılan kazılardan öğrenilmiştir.

1908 yıllarında meşrutiyet ilanında Üsküdar Mütasarrufluğunda bir sancak olan Kartal ilçesinin bir beldesi olan Maltepe, bu tarihten sonra da İstanbul İline bağlı ilçe olan Kartal ilçesinin beldesi olarak kalmıştır. 3 Haziran 1992 tarih ve 21247 sayılı Resmi bir Gazete’de yayınlanmış, 3806 Sayılı Kanunla da bağlı olduğu Kartal`dan ayrılarak İstanbul iline bağlı tekil bir İlçe olmuştur.

Leave A Comment

Create your account

Call Now ButtonHemen Ara!
WhatsApp